Zmiany w programie „Rodzina na Swoim”

hausbau

Sejm znowelizował ustawę o kredytach preferencyjnych przyznawanych w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Nie jest to dobra informacja dla osób, które do tej pory nie skorzystały z takiego kredytu a zamierzają zrobić to w najbliższym czasie.

Rodzina na Swoim to program, który wystartował w 2006 roku i był skierowany do młodych małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Założeniem było umożliwienie zakupu mieszkania osobom, których pierwotnie nie było na to stać. Państwo opłaca przez pierwsze osiem lat okresu spłacania kredytu, połowę wartości odsetek. Maksymalna powierzchnia mieszkania to 75m kw. a domu 140m kw.

Obecnie w ramach programu będzie można nabyć mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 50 m kw. i będą go mogły wziąć jedynie osoby, które mają najwyżej 35 lat ( w przypadku małżeństwa oboje muszę spełniać ten warunek). Złą wiadomością jest również fakt, że program zakończy się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Osoby, które będą kupować mieszkanie po tej dacie, nie dostaną żadnej pomocy.

Opozycja od razu skrytykowała pomysł wygaszania projektu. Zadawano pytania co z osobami, które nie zdążyły skorzystać z programu i argumentując, że mało kogo w Polsce obecnie stać na zakup mieszkania lub budowę domu za gotówkę, a odsetko poważnie odbijają się na kieszeniach obywateli.

Decyzja o wygaszaniu programu to kolejne krok w celu zmniejszenia budżetu. Rząd robi jednak oszczędności tam, gdzie najbardziej odbije się to zwykłych Polakach, przyznając sobie jednocześnie coraz wyższe premie.