Ostatni rzut MdM – trzeba się spieszyć?

mdm

Program Mieszkanie dla Młodych od paru lat wywołuje duże emocje wśród Polaków. Rządowa inicjatywa pomocy młodym zyskała spore zainteresowanie, jednak z rokiem 2018 ma się ona zakończyć.

               Mieszkanie dla Młodych to program, który ma za zadanie dać singlom i małżeństwom do 35. roku życia możliwość usamodzielnienia się i zakupienia własnego lokum. Działające od 2014 roku przedsięwzięcie rokrocznie oferuje potężne sumy oscylujące wokół kilkudziesięciu a nawet kilkuset milionów złotych. Zgodnie z aktualnymi informacjami na rok 2018 ma przypaść aż 380 milionów złotych!

Kto konkretnie może skorzystać i na jakie dofinansowanie może liczyć?

MdM skierowane jest do:

  1. Singli, którzy nie ukończyli 35. roku życia,
  2. Rodzin, z których choć jeden małżonek nie ukończył 35. roku życia.

W przypadku singli oraz małżeństw bezdzietnych dofinansowanie ma wynieść 10% wartości mieszkania. Jeśli mowa jest o singlach oraz małżeństwach wychowujących jedno dziecko – mogą oni liczyć na 15-procentowe wsparcie. Kolejne dziecko zwiększa poprzednią kwotę dofinansowania o 5% (w rezultacie dając 20%). Do programu jednak zgłaszają się również osoby oraz małżeństwa z trojgiem lub większą ilością potomków. Dla tej grupy przewidziane są dofinansowania w wysokości 30% wartości nabywanego mieszkania.

Tutaj można znaleźć ostatnie mieszkania MDM w Gdańsku https://dommoichmarzen.eu/kredyty

rodzina, mieszkanie mdm

Co z tymi mieszkaniami?

Co ciekawe – Program Mieszkanie dla Młodych ma ogromny wpływ na kształtowanie się rynku nieruchomościowego w Polsce. Okazuje się, że dzięki niemu Polacy zaczęli chętniej kupować mieszkania z rynku pierwotnego, zmniejszając tym samym zainteresowanie rynkiem wtórnym. Również z drugiej strony pojawiła się inicjatywa – deweloperzy z całej Polski zaczęli przygotowywać specjalne oferty stworzone zgodnie z zasadami Programu MdM po to, by zachęcić młodych do kupna własnego lokum. Dzięki programowi zaczęło powstawać wiele nowych inwestycji w wielkich miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk.

Rok 2018 ostatnim rokiem Programu

Okazuje się, że 2 stycznia 2018 roku ruszyć ma ostatnia edycja Mieszkania dla Młodych. Eksperci radzą zainteresowanym spieszyć się ze składaniem dokumentów, ponieważ o kolejności akceptowania zgłoszeń decyduje kolejność ich wpłynięcia do systemu bankowego. Patrząc na dane z lat poprzednich można spodziewać się, że zainteresowanie ostatnią turą Programu będzie gigantyczne i na pewno o wiele większe niż wcześniej. Nie pozostaje nic innego, jak zacząć starać się o kredyt hipoteczny.