Opodatkowanie zakupu nieruchomości

podatek-nieru

Kupując mieszkanie lub dom, możemy odnieść wrażenie, że wszystkie konieczne opłaty zostały przez nas uiszczone. Przecież już i tak sporo zapłaciliśmy, prawda? Warto wiedzieć, że przy zakupie nieruchomości każda transakcja jest opodatkowana. Niektóre podatki są już wliczone w cenę, jak na przykład VAT, a inne takie tak podatek od czynności cywilnoprawnych musimy wpłacić osobno do naszego Urzędu Skarbowego. Ile one wynoszą i kiedy nas obowiązują? Odpowiedź czeka na Was poniżej.

Rynek wtórny

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym to często wyższe opodatkowanie niż podczas transakcji z rynku pierwotne. Kupujący jest zobowiązany zapłacić wspomniany wcześniej podatek od czynności cywilnoprawnych w stałej wysokości 2% rynkowej wartości tej nieruchomości. Osobą, która oblicza i oprowadza ten podatek, jest notariusz, który sporządza umowę. Naturalnie, obowiązek zapłaty ciąży na kupującym nieruchomość.

Rynek pierwotny

Dla tych, którym nie podobała się wizja konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych mamy dobrą wiadomość. Kupując przykładowo mieszkanie wprost z rąk dewelopera, nie obowiązuje nas jego zapłata. Kolejną odmianą od rynku wtórnego jest fakt, że istnieją różne stawki podatku VAT dla mieszkań o określonych wymiarach. Gdy kupujemy mieszkanie o całkowitej powierzchni do 150 metrów kwadratowych, wynosi on 8%. Gdy przekroczymy 150 metrów, obowiązuje 23% podatku VAT.

Kiedy unikniemy płacenia?

Nieco inaczej wyglądać będzie sprawa opodatkowania, gdy obiektem naszego zainteresowania będą grunty rolne. Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązuje nas, gdy grunty rolne stanowią lub stanowić mają gospodarstwo rolne, lub powiększą już istniejące gospodarstwo kupującego.

Podsumowanie

Jak widać, istnieją sytuacje, w których obowiązuje nas dodatkowy podatek, który musimy uiścić. Prawo dotyczące nieruchomości jest skomplikowane i dobrze jest zapoznać się z koniecznymi i interesującymi nas aspektami przed ich zakupem, aby szczęścia z nowej inwestycji nie zepsuło pismo z Urzędu Skarbowego.