Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

wlasne-mieszkanie

Jeżeli tworzylibyśmy ranking najważniejszych decyzji życia każdego człowieka, to kupno własnego mieszkania byłoby uplasowane gdzieś w czołówce. Do wyboru mamy ogromną ilość mieszkań na rynku wtórnym, jednak coraz częściej nasze pierwsze mieszkanie zostaje nabyte na rynku pierwotnym, czyli prosto od dewelopera. Konkurencja na tym rynku jest niezwykle zacięta i każdy inwestor chce zwrócić naszą uwagę i portfele na siebie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego mieszkania?

Liczba osób będąca w stanie wyłożyć odpowiednie fundusze od ręki jest znikoma i konieczne będzie wzięcie kredytu w którymś z banków. Zakres naszych możliwości będzie zależał od tego, jaką kwotę będziemy w stanie przeznaczyć na taką inwestycję, czyli naszej zdolności kredytowej. Jej określenie jest punktem wyjścia do poszukiwania przez nas mieszkania i pokaże, czy będziemy się skłaniać w stronę skromnej kawalerki, czy mieszkania Warszawa nowe inwestycje.

Co jest ważne?

Wybierając nieruchomość, głównymi kryteriami, jakie będą nas interesować, są cena, jej powierzchnia i lokalizacja. Dobrze jest przyłożyć się do rozeznania na rynku. Odwiedźmy targi nieruchomości, strony deweloperów i sprawdźmy ich poprzednie inwestycje. Czy mieszkania były oddane na czas? Czy wystąpiły jakieś komplikacje? W ten sposób będziemy dobrze poinformowani o ofercie mieszkań na rynku.

As z rękawa

Być może nie zdajemy sobie sprawy, ale możemy zażądać od sprzedawcy mieszkania prospektu informacyjnego o inwestycji i musi być on nam udostępniony. Zapewnia to uchwalona w 2011 ustawa deweloperska. Warto dobrze zapoznać się z tym dokumentem, gdyż powie nam on o wszystkim, między innymi czy działka jest zabezpieczeniem kredytu, jakie inwestycje są planowane wokół niej i tak dalej.

Negocjacje przed podpisaniem umowy przedwstępnej

Zanim podpiszemy umowę przedwstępną z deweloperem, próbujmy negocjować jej warunki. Niektórzy deweloperzy są w stanie dać upusty na miejsca w garażu lub lepszy standard wykończenia. Najważniejszym punktem powinno być jednak zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości. Szczegóły tej umowy muszą być zaakceptowane przez obie strony.

Moment prawdy

Ostatnią szansą na zgłoszenie jakichkolwiek usterek będzie dzień odbioru naszego nowego mieszkania. Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy udać się tam z zaufanym specjalistą, np. szefem ekipy budowlanej, który będzie w stanie stwierdzić czy standard wykończenia jest taki, jaki był ustalony w umowie. Podpisując dokument odbioru mieszkania, akceptujemy jego stan i wszystkie usterki znalezione po zawarciu umowy są już naszym problemem.

Proces zakupu nowego mieszkania jest długotrwały i powinien zostać przeprowadzony skrupulatnie. Pamiętajmy, to nie wyścigi — to inwestycja na lata.

 


Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.walendowpark.pl