Kontrowersje wokół kontenerów socjalnych

kontrowersje-wokol-kontenerow-socjalnych

Władze Poznania postanowiły poradzić sobie poradzić z „trudnymi lokatorami” i zaproponowały przeniesienie ich do osiedla kontenerów mieszkalnych. Pomysł ten spotkał się z ostrą reakcją mieszkańców Poznania.

Według planu na osiedle kontenerów trafiałyby osoby, które od dłuższego czasu nie opłacają czynszu za mieszkania komunalne oraz są zagrożeniem dla innych mieszkańców. Władze Poznania uznały, że niesprawiedliwością jest żerowanie na obywatelach, którzy regularnie wszystko opłacają. Rozwiązaniem problemu miały być kontenery mieszkalne na obrzeżach miasta, do których zostałyby przeniesione wspomniane osoby. Nie są to ani ładne domki, ani też zadbane blaszaki. Można je raczej porównać do tanich amerykańskich hoteli.

kontenery socjalneReakcja była natychmiastowa. Opozycja od razu sprzeciwiła się pomysłowi twierdząc, że uwłacza on godności ludzkiej. Pismo do władz wysłało stowarzyszenie „My-Poznaniacy”, w którym argumentują, że nawet więźniowie nie żyją w takich warunkach, a stworzenie takiego osiedla prowadzi do wyalienowania mieszkających tam osób i stworzenia czegoś na rodzaj getta lub slumsu, co tylko pogłębi problem i odbije się na najmłodszych – dzieciach osób, które zostaną tam przeniesione. Twierdzą, że potrzebna jest praca od podstaw, resocjalizacja, która pozwoli wrócić tym ludziom do społeczeństwa. Dodatkowo oskarżają miasto, że były lata, w których nie zbudowano ani jednego mieszkania komunalnego czy socjalnego, przez co teraz cierpią najbiedniejsi.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych twierdzi jednak, że pomysł jest dobry i twardo stoi na swoim stanowisku. Twierdzą, że jeżeli pomysł zostanie odrzucony nie będą robić z tego wielkiego problemu jednak do czasu decyzji z całych sił będą go popierać. O tym jakie będzie ostateczne rozwiązanie powinniśmy dowiedzieć się w ciągu kilku miesięcy.