Domy nowoczesne kontra tradycyjne

domy-nowoczesne-kontra-tradycyjne

Wiele osób wciąż ma poczucie, że domy tradycyjne to najlepsze z możliwych rozwiązań. W przypadku takich domów aż prosi się o modernizacje, które sprawią, że będą one wyglądały jak domy nowoczesne. Niewiele ludzi zdaje sobie jednak sprawę, że projekt zwykłego domu może być także projektem nowoczesnym. Biorąc pod uwagę wszelkiego rodzaju nowe projekty budynków można stwierdzić, że do tradycji im bardzo daleko.

Wszystko za sprawą zmieniających się trendów, które niejako wymuszają na projektantach wprowadzanie nowych rozwiązań. W skrócie to tak naprawdę zwykłe konstrukcje z przyszłościowymi rozwiązaniami. Oczywiście warto korzystać z takich aspektów, gdyż domy są ciepłe, oszczędne oraz dopasowane są do stylu życia. Jednak nie można zapomnieć o standardowych rozwiązaniach. To na nich opiera się ten przemysł i to one są podstawą do ewentualnych modyfikacji. Dlatego właśnie decydując się na tego typu budowlę, warto spojrzeć na nią pod każdym względem.

Pewnie pojęcie domu nowoczesnego kojarzy się z czymś niesłychanie wybrzmiałym, wzbudzającym mieszane uczucia. Nic bardziej mylnego – to standardowe konstrukcje, które swoją prostotą mogą naprawdę zadziwić. Zwykłe kształty połączone są z niezbyt estetycznym jedno lub dwuspadowym dachem. W środku również dominują klasyczne rozwiązania. Ideą jest wprowadzenie rozwiązań mających na celu ograniczenie wydostawania się na zewnątrz energii cieplnej. Takim sposobem można w przyszłości sporo zaoszczędzić. Z reguły stosuje się wielkie okna mające za zadanie wprowadzenie energii słonecznej do pomieszczeń. Dodatkowo zwraca się uwagę na takie aspekty jak kanalizacja, z której również można odzyskać energię cieplną.

To naprawdę skomplikowane rozwiązania, jednak sumując oszczędności jakie można dzięki nim uzyskać, można stwierdzić, iż naprawdę warto. Szacuje się, że prawidłowo wykonany budynek wytwarza zapotrzebowanie roczne rzędu 25kWh. To naprawdę bardzo mało. Wystarczy przeliczyć to na złotówki i szczęka dosłownie opada. Zastanawiające jest pewnie jeszcze jedno – skoro to instalacja nowoczesna, to pewnie jest bardzo droga. Nic bardziej mylnego. Szacuje się, że to koszt rzędu 15-20% więcej niż tradycyjny budynek. Myślę, że zatem warto dołożyć i zainwestować w tego typu budynek. W przeciągu paru lat różnica powinna zwrócić się z nawiązką.