Co warto wiedzieć o architekturze wnętrz?

Oczywiście nie istnieje coś takiego jak kodeks prawidłowej architektury wnętrz. Każde pomieszczenie jest inne, a kwestie projektowania zależą od indywidualnego gustu, potrzeb i trybu życia domowników. Jest jednak kilka złotych rad dotyczących problematycznie ciasnej przestrzeni, które pomogą uzyskać efekt powiększenia. Uwzględniają one takie czynniki jak światło, kolor czy dodatki. Jeśli wdrożymy je w życie, wpłynie to na estetykę mieszkania oraz samopoczucie lokatorów.

Jak uzyskać przestrzeń pomieszczenia?

Architektura wnętrz to nic innego jak tworzenie iluzji. Pragnę zaznaczyć, że większość obecnie budowanych mieszkań, posiada niewielki metraż, niski sufit czy schematyczny kształt. Jednak pomimo tego, wciąż mamy szansę na stworzenie przestronnych wnętrz dzięki zastosowaniu kilku złotych zasad.

Pierwsza z nich mówi o „nie zagracaniu” pomieszczeń zbyt dużą ilością mebli. Ważną informacją jest również to, że kolor biały to przyjaciel każdego posiadacza małych i niskich pomieszczeń. Dzięki jego wykorzystaniu problematyczne wnętrze będzie wydawać się większe i tym samym bardziej luksusowe. W tworzeniu iluzji znaczącą rolę odgrywają również okna, które są źródłem kontaktu mieszkańców z promieniami słonecznymi i powietrzem. Starajmy się więc ich nadmiernie nie zasłaniać,  a szyby utrzymywać w perfekcyjnej czystości.

Kolory

Wcześniej wspomnieliśmy, że kolor biały optycznie powiększa pomieszczenie. Jeśli jednak nie jesteśmy fanami tej barwy, można rozpatrzyć inne propozycje odcieni, takich jak szarość, czy błękit. Jeżeli zależy nam na ożywieniu ścian, możemy dodać pionowe pasy tapet, które optycznie wydłużą zbyt niski pokój.

zdjęcie: https://studioloko.pl/wykonczenie-mieszkania-pod-klucz

Ta zasada tyczy się również mebli. Zrezygnujmy ze stylu retro i w małych pomieszczeniach postawmy na jasne panele i meble stworzone z materiałów odbijających światło słoneczne (np. marmur, laminat czy płytki ceramiczne). Ważne jest, aby postawić na jasny kolor przewodni, bez zbytniego  przytłaczania pomieszczenia intensywnymi barwami.

Pomocne dodatki

W problematycznych, małych pomieszczeniach warto powiesić dwa duże lustra naprzeciw siebie lub duże bliźniacze lampy wytwarzające miękkie, żółte światło. Dzięki temu przestrzeń wyda się o wiele bardziej przestronna niż w rzeczywistości. Nie dopuści również do efektu bałaganu czy chaosu w pokoju.

Dzięki zastosowaniu tych kilku, prostych zasad dotyczących architektury wnętrz, efekt będzie piorunujący.